Często zdarza Ci się, że budzisz się rano, wiesz, że coś Ci się śniło, ale nie możesz sobie przypomnieć co? Nie martw się, to zupełnie normalne. Praktycznie każdemu z nas przytrafia się coś takiego. Co ciekawe, możemy mieć kilka snów w ciągu jednej nocy. Pojawiają się one, gdy zapadamy w najgłębszą fazę snu – REM. Czy istnieją jakieś sposoby, żeby pamiętać co nam się śniło? Oczywiście, że tak!
Dlaczego nie pamiętamy snów?
Nie ma jednej, zgodnej teorii na temat tego czemu nie zapamiętujemy snów. Osoby, które prowadzą badania na ten temat często twierdzą, że może to być spowodowane tym, że nasz mózg jest zaprogramowany tak, żeby sortować informacje. Sny natomiast uznaje za coś co jest nam zbędne i dlatego ich nie pamiętamy po przebudzeniu. Innym powodem może być problem z zapadaniem w najgłębszą fazę snu – REM. Co ciekawe, to nasze cechy charakteru mogą mieć wpływ na to, czy zapamiętujemy sen. Okazuje się, że osoby, które są bardziej kreatywne i mają zdolności manualne, zdecydowanie łatwiej zapamiętują to co im się śniło. Zgodnie z prowadzonymi badaniami, osoby, które aktualnie przeżywają silny stres, straciły kogoś bliskiego i mają żałobę częściej pamiętają sny. Dzieje się tak pod wpływem przeżywanych przez nie emocji.
Sposoby na zapamiętywanie snów
Istnieje kilka sprawdzonych sposobów na lepsze zapamiętywanie snów. Może się Wam to wydać zabawne, ale jednym ze skuteczniejszych sposobów może być powiedzenie sobie, na głos, przed snem „chcę zapamiętać co mi się śniło”. W ten sposób w pewnym stopniu programujemy nasz umysł i powoduje to, że faktycznie rano pamiętamy zdecydowanie więcej. Drugi sposób to próba skupienia się na śnie, zaraz po przebudzeniu. Jeśli bardzo zależy nam na pamiętaniu tego, co nam się śniło, warto mieć pod ręką, na szafce nocnej notatnik, w którym po obudzeniu się możemy zapisać wszystko co pamiętamy. Ważna jest również higiena snu. Pamiętajmy, że sny pojawiają się w fazie REM. Jest to najgłębsza faza snu, która nie zawsze występuje. Jeśli często się budzimy w nocy, możemy nie mieć szansy zapadnięcia w głęboki sen.